برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
توضیحات
تاریخ : 12 اسفند 1398
موقعیت : تهران

اتانول (همچنین با عنوان‌های اتیل الکل، الکل غلات‌، الکل نوشیدنی یا به سادگی الکل نیز خوانده می‌شود) یک ترکیب شیمیایی است‌، یک الکل ساده با فرمول شیمیایی C2H6O است که فرمول آن را می‌توان به صورت CH3 − CH2 − OH یا C2H5OH (یک گروه اتیل مرتبط با یک گروه هیدروکسیل)‌ نیز نوشت، و اغلب به عنوان EtOH نوشته می‌شود. اتانول یک مایع فرار‌، قابل اشتعال و بی‌رنگ با بوی مشخصی است. اتانول یک ماده روان‌گردان است و ماده اصلی فعال موجود در نوشیدنی‌های الکلی است.اتانول به طور طبیعی از طریق تخمیر قند توسط مخمرها یا از طریق فرآیندهای پتروشیمی تولید می‌شود و معمولاً به عنوان یک ماده مخدر تفریحی مصرف می‌شود. اتانول دارای کاربردهای پزشکی به عنوان ضد عفونی‌کننده است. این ترکیب به طور گسترده‌ای به عنوان یک حلال شیمیایی یا برای آزمایش شیمیایی علمی یا در ترکیب با سایر ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول، ماده‌ای حیاتی است که در انواع مختلف صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول همچنین به عنوان یک منبع سوخت جایگزین استفاده می‌شود.

کاربرد‌های اتانـول:

  • ضد عفونی‌کننده
  • پادزهر
  • حلال دارویی
  • داروسازی
  • تفریحی
  • سوخت
  • پیش‌ماده برای تولید ترکیبات
  • حلال
  • مایع با دمای پایین

به دلیل وجود دمای انجماد پایین (۱۱۴٫۱۴ درجه سانتی‌گراد) و سمیت کم اتانول، گاهی در آزمایشگاه‌ها (با یخ خشک یا سایر مایع‌های خنک‌کننده) به عنوان یک حمام خنک‌کننده برای نگه داشتن مایع خون در دمای زیر نقطه انجماد آب استفاده می‌شود. به همین دلیل از آن به عنوان مایع فعال در دماسنج‌های الکلی نیز استفاده می‌شود.

تولید اتانول:

اتانول ۹۴٪ دناتوره در بطری برای مصارف خانگی فروخته می‌شود.اتانول هم به عنوان محصول پتروشیمی از طریق هیدراتاسیون اتیلن و هم از طریق فرآیندهای بیولوژیکی با تخمیر قندها با مخمر تولید می‌شود. در دهه ۱۹۷۰ بیشتر اتانول صنعتی در ایالات متحده به عنوان پتروشیمی ساخته می‌شد، اما در دهه ۱۹۸۰ ایالات متحده یارانه‌های تولید اتانول با ذرت را معرفی کرد و امروزه تقریباً همه اتانول از آن منبع تهیه می‌شود.

نکات ایمنی استفاده از اتانول:

اتانول خالص پوست و چشم را تحریک می‌کند. علائم بلع اتانول شامل حالت تهوع، استفراغ و مسمومیت است. استفاده طولانی مدت از طریق بلع می‌تواند به آسیب جدی کبدی منجر شود.

اطلاعات تماس:

0508 485 0912414 8008 0919313 8008 0919تلفن های ثابت:031-95023710-15

 

 


آگهی های مشابه
بالا